VIETNAM

Nadherna krajina, ktora urcite stoji za navstevu. Krasne scenerie, nadherna priroda, pekne plaze, rusne mesta ci skvele jedlo.

Pocas nasej cesty sme presli Vietnam zo severu na juh (Hanoi - Halong bay - Nihn bihn - Hoi an - Ho chi minh - Phu quoc - An thoi). Koli nedostatku casu sme vynechali kopu zaujimavych miest ale pokial by chcel clovek spoznat celu krajinu tak potrebuje minimalne zopar mesiacov volna ;-) Co vsetko sme navstivili si mozte pozriet v kratkom videu:  https://www.youtube.com/watch?v=LC3cHvcUeBY

 

 

 

HANOI – Je to hlavné mesto Vietnamu s viac ako 7,5 miliónmi obyvatelov. Ubytovanie sme si nasli v centre Starého mesta (Old Quarter), hned vedla jazera Hoan Kiem.

Úzke ulicky plné reštaurácií, barov a poulicných predavacov nám naozaj ucarovali. Hlavne podvecer a v noci má to mesto svoje caro. Predavaci rýchlych obcerstvení, ale aj reštaurácií vyložia stolicky na chodník, kde si môžete objednat nejakú miestnu špecialitu ci drink.

Nám to nedalo a museli sme ochutnat ich najznámejšiu polievku Pho , ktorú kúpite snád na každom rohu. Nieco podobné ako náš vývar s rezancami. Celkovo vietnamská kuchyna je velmi chutná a každé jedno jedlo nám chutilo. Jednou z hlavných atrakcií je aj vodné divadlo, ktoré sme bohužial nenavštívili, kedže sme dali prednost spoznávaniu mesta. Dokonca tu môžete nájst aj ceskú krcmu, kde capujú ceské pivo.

HA LONG - prírodná pamiatka zapísaná v UNESCO nazývaná aj „dracia zátoka“ (Ha Long Bay) kvôli vápencovým skalám, ktoré vycnievajú z mora. Okrem 4000 ostrovov tu môžete nájst aj krásne pláže ci jaskyne. Jednu jaskynu sme navštívili a bola naozaj nádherná. Ci už z Hanoja alebo iného mesta v okolí si môžete kúpit plavbu lodou.

Väcšinou ponúkajú dva dni a jednu noc, ktorú strávite na lodi s nádherným výhladom na západ slnka alebo môžete íst aj na jednodnový trip. My sme mali sychravé pocasie, ale to si clovek nenaplánuje, ale aj tak sme si plavbu užili a vychutnali nádhernú atmosféru.

NIHN BIHN - krásne scenérie a príroda, nieco podobné ako Ha Long Bay, ale na pevnine. My sme si rezervovali plavbu lodkou cez rieku Ngo Dong, ktorá je velmi oblúbenou turistickou atrakciou vo Vietnem.

Každá lodka je pre dvoch až 4 pasažierov väcšinou pádlujú staršie ženy, ktoré si tak privyrábajú na živobytie. Jedna plavba trvá zhruba 2,5 hodiny, niekedy sa otocia aj štyrikrát za den, co je velmi namáhavé a urcite im odporúcam dat aj nejaké drobné prepitné. Pocas plavby sme prešli popod 3 jaskyne, cez ktoré vedie rieka a kochali sme sa nádhernou krajinou.

Neskor sme si ešte požicali bicykle a prešli sme zopár kilometrov okolo ryžových polí a vápencových skál.

HOI AN - stredoveké obchodné mesto a jeden z highlightov Vietnamu. Mesto, ktoré je známe vdaka lampiónom, ktoré sú povešané snád v každej ulicke a vecer pri prechádzke zažijete naozaj krásnu romantickú atmosféru, ktorú toto miesto má.

Aj napriek tomu, že podvecer to tu vyzerá ako na „Václaváku“ a je tu plno turistov, sme si H?i An zamilovali. V case, ked sme tam boli, sa tam práve konal nejaký street food festival a všade bolo cítit vônu jedla. Další den sme si požicali bicykle z nášho hotela a vyrazili k moru do oblasti Cua Dao a preskúmali sme blízke okolie, ktoré je tiež nádherné.

HO CH MINH - ako ho miestny stále nazývajú je najväcšie mesto vo Vietname. Rušné mesto plne motoriek a áut, ktoré bolo kedysi dávno obchodným centrom aj hlavným mestom južného Vietnamu.

Nachádza sa tam viacero pamiatok a jedna z nich je aj katedrála Notre Dame, ktorá je kópiou tej v Paríži. My sme sa vybrali na rieku Mekong, kde sme si užili krásny aj ked velmi horúci den. Urcite odporúcame plavbu lodkou po jednom z kanálov Mekongu, ktorý je obkolesený palmovitými rastlinami. Nedalo nám a ochutnali sme aj miestny alkohol, v ktorom boli naložené hady a škorpióny.

PHU QUOC - asi najznámejší vietnamsky ostrov, na ktorom sme väcšinu casu strávili na pláži. Za návštevu stojí aj nocný market, ktorý je naozaj úžasný. Kúpit sa tu dá všelico, ale je to viacmenej nieco ako velký trh z jedlom. Na našej ceste sme si nemohli nevšimnút aj zopár hotelov z názvom Praha a jeden z nich bol aj priamo na tomto ostrove.

AN THOI ISLANDS - krásne ostrovy nedaleko Phú Qu?c, kde nájdete krásne pláže a tyrkysové more (asi jedno z mala miest vo Vietname) a urcite si na svoje prídu aj priaznivci potápania. Tam sme strávili jeden celý den a užili si nádherné, obcas až velmi horúce pocasie.

Pokial sa vam nase video pacilo, budeme velmi radi za kazdy odber ci uz na Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCYp8MiNAHyp6nfOqwr7gXfg?sub_confirmation=1

alebo Vimeo : https://vimeo.com/moderne

Dakujeme krasne ;-)

Další z této destinace