Amritsar - mesto jazera nesmrteľnosti

V severezápanej časti Indie v štáte Pandžáb približne 18 km od Pakistánskej hranici, leží posvätné mesto sikhov Amritsar s asi milión obyvateľmi. Toto mladé náboženstvo vzniklo spojenim hinduistických a islámskych tradicí. Príslusníci naboženstva (muži) nosia ručne viazany turban z 3 - 12 metroveho jednofarebneho kusu látky v ktorom majú previazane vlasy, ktore si cely život nestrihajú a dokonca niektorí maju v turbane zapletenu aj bradu ! Pre bezne nosenie je vhodnejsi turban z menšieho kusu látky, ale duchovní a ortodoxní sikhovia nosia aj 70 cm turbany na hlave ! Pre sikhov je typicka aj fialova farba, duchovní v chramoch nosia turbany len vo fialovaj farbe ! Viazanie turbanu sa chlapec uci od 13 rokov. Do tohto roku nosia chlapci na hlave čiernu "pančušku" s malym klbkom zviazanych vlasov.

Existujú rôzne spôsoby viazania turbanu, dedí sa v rodine z generacie na generáciu, ale taktiež sa to dá naučiř u profesionálneho viazača turbanov. Sikhovia nemajú radi ak sa ich turbanu dotknete, je to svojim spôsobom urážka. V celej Indii platí, že hlava človeka je čistá "posvätná", nohy su naopak špinavé. Taktiež platí že pri pozdrave sa podava zásadne vždy pravá ruka, ľavá je nečistá ! Z osobnej skúsenosti viem, že nie je vhodné si v jednej miestnosti podavať ruku s ľuďmi z odlišných kást. Podáva sa ruka len človeku z vyššej kasty, aj keď India upúšťa od kastovneho systému, je to pre obyvateľstvo beh na dlhé trate :) Ženy nosia sári typicke pre Punjab. Čím farebnejšie a prepracovanejšie, tým lepšie! Každá žena chce byť krásna a aj ženy z nižších kást sú oblečené vo farebnom sári. Na nohach majú jutti a v ruke poriadnu koženú kabelku :) V hoteloch som sa stretol s tým, že ženy obľubujú v čase obedu chodiť na schôdzky kde môžu debatiť a hrať Bingo !

Pridám aj pár slovíčok s ktorými sa v Punjabe stretnete každý deň:

Dobrý deň/ráno/večer - Sasrikál (zdvorilostne - Sasrikál dží)

pane - Dží

ďakujem - šukríja

voda - paní

ano pane - han dží

nie pane - naj dží jedlo - khaná

motherfucker - pančhot, to veľmi často nepoužívajte, je to veľmi veľká urážka !!!

Mesto zohralo v Indickej historii nemalú rolu. Počas indickej revolucie bol Zlatý chrám ako dominanta mesta obsadený separatistickou skupinou a podieľala sa na prevrate, cieľom čoho bolo vznik samostaného štátu Pakistán. Dodnes je v meste citiť ducha týchto udalostí, ktoré nesú krvavú škvrnu v historíí Indie. Mesto je rozdelené na niekoľko tzv. okruhov. Srdce mesta patrí spomínanému sikhskému chrámu Golden Temple (Harmandir Sahib). V mramorovom komplexe je hlavnou dominantou chrám, uprostred umelovytvoreného jazera, ktorý je pozlatený. Jeho bohatá výzdoba je impozantná, no len čo vkročíte do jeho útrob, ohromí vás imozantná výzdoba jeho intreriéru. V chráme prebiehaju denne bohoslužby a je navštevovaný niekoľkými tisíckami veriacich denne. Dostať sa do vnútra nie je problem, aj keď si treba zvyknúť na to, že veriaci vás vezmú davom :). Do komplexu je dovolené vstúpiť len vyzutý a s pokrívkou hlavy, taktiež nie je dovolené u žien minisukne a krátke trička, či trička tzv. tielka. Aj keď v Indii vládne dostatočné teplé a vlhké počasie, komplex je klimatizovaný. V komplexe sa nachádza aj niekoľko vývarovní pre všetkých zadarmo. Denne tam obslúžia tisíce ľudí. Súčasťou komplexu je aj Muzeum sikhských dejín, guruov a udalostí s ním spojené, ubytovacie priestory so socialným zariadením taktiež zadarmo. Do komplexu vedie niekoľko brán, no tou najfrekvetovanejšou je severná brána, ktorá z komplexu vedie na priľahlí bazar so sikhským, obradným a pamätným tovarom. Okrem nich tam najdete aj bazar so striebrom, či suvenírmi z vzácneho dreva. 100 m od Golden Templu smerom k Gandhi Gate sa nachádza záhradný komplex Jallianwala Bagh, ktorý miestným pripomína masaker z roku 1919, kde bolo zastrelených okolo 2000 obyvateľov a predstaviteľov sikhskej kultúry anglickou armadou. Dnes je miesto upravené v nádherný park s dominantným pomníkom pripomínajúcim spomínaný masaker.

Ďalej sa v parku nachádza studňa, v ktorej vyhazol život mnohých ľudí, ktorí sa pred svišťaním guliek chceli ukryť práve tam. Masaker pripomínajú aj diery po guľkách na príľahlých budovách či na tzv. popravčom múre. Z/Do parku vedie len jeden úzky vchod, do ktorého sa zmestí max. jedna motorová rikša. Ďalšou dominantou mesta je Gandhi Gate (najfrekventovanejšia križovatka mesta). Tu kúpite najlepšie jutti na svete! Jutti sú kožené ručne šité a bohato zdobené topánky. Samozrejme na svoje by si tu prišla nie jedna milovníčka topánok. Tak pohodlné topanky ste na sebe asi nemali a pri tom su velmi šik :)

Medzi komplexom Golden Temple a Gandhi gate sa nachádzajú najstaršie stavby mesta, niektoré nie v dobrom stave, ale dychajúce historiou. V úzkých uličkach najdete množstvo obchodíkov s textilom, hlavne so sári, či látkami do domácnosti, či množstvo hodvábu a iných vzácných látok. Ďalším veľmi dobre predajným artiklom sú koreniny od výmyslu sveta, cukrovinky, oriešky, a rôzne prísady ktoré nikde inde nenájdete a sú špecialitou pre daný región. Tzv. garam masala, ktorá je tajnou zmesou korenín si každá rodina mieša sama v rodinnom recepte a existuje legenda, že v meste nenájdete v domacnostiach rovnakú garam masalu. :) Jedlo, na ktoré vás miestní pozvú je svojim spôsobom originál. Je zauímavé vidieť ľudí v preplnených autobusoch a vo vlakoch tak typické pre Indiu. Troška adrenalínové sušenie odevov, môžete vidieť v celej Indii. Ide o odevy, ktoré sú kameňmi pridržane medzi koľajnicami a prechadzajúci vlak vám odevy vysuší za pár sekúnd.

Hygienické návyky v Indii sú svetoznáme :) Na túto vec si buď zvyknete, alebo proste Vám to bude vadiť vždy. Voda je v Indii drahý artikel a hlavne sa používa na pitie a varenie. Ale netreba dúfať, v každom lepšom hoteli nájdete sociálne zariadenie ako u nás. Indovia sa z Európanov robia srandu, že prišli do Indie používať toaletný papier. Čo sa týka odpadkov v uliciach pri toľkom množstve ľúdí, čo tam žijú, je škoda slova. Tento problém vznikol už veľmi dávno a ide hlavne o premýšľaní Indov. V dávnej minulosti nevedeli čo je plast. Všetky nádoby, obaly a ine veci dennej potreby boli prírodného materiálu a bolo normálne tieto veci zahadzovať do prírody, kde sa prirodzene rozložili. Tento spôsob myslenia sa v ľuďoch doteraz usadil, ako jedna z mnohých tradícií histórie.

Čo Indovia milujú najviac na svete? No predsa Bollywood. A aj toto mesto mohlo privítať mnoho celebrít s filmového biznisu, ktoré tu natáčali množstvo filmov. Do popredia dám asi film Gandhi, či romantickú komédiu Bride and Predjuce (Moja veľká indická svatba), ktorá sa odohráva v Amritsare v hlavnej úlohe najobľúbenešej hviezdy Ayshwaria Rai Bachan (Miss World 1994). V meste je dostatok hotelov v rôznych cenových reláciach. Ak chcete zažiť ruch mesta hneď pod vašimi oknami s výbornou dostupnosťou do centra doporučujem rodinný hotel Royal Castle s výbornou kuchyňou známom po celom meste, ak ste milovníkom pokojneších miest, tak je tu pre Vás MK hotel s velmi milou obsluhou, kde možete stretnuť niejednu indicku celebritu. :)

A čo ochutnať v Amritsare? Samozrejme Fish Amritsari, Chicken Kurchan, Murgh makhani s garlic naanom. Budete si oblizovať prsty! Obyvatelia mesta sú veľmi milí a pohostinní. Doprava je zabezpečená taxíkmi, autobusmi ale asi najednoduchšia možnosť je sadnúť na rikšu, či motorikšu a po dohode s rikšákmi vás odvezu kam budete chcieť, za par korún. Ďalšie zaujímavé miesta ktoré je treba navštíviť sú: Durgiana Temple, Mother Temple, pakistánsko-indickú hranicu. Milovníci nakupovania ocenia nakúpné strediska: Ebony, No exit. Najlepšie nákupy ponúka Lawrence Road. Amritsar je zelezničný uzol do rôznych častí Indie či Pakistánu. Cesta do New Dilí trvá približne 5 a pol hodiny. Mesto ma medzinárodné letisko ktoré v posledných rokoch prešlo rozsiahlou rekonštrukciou a zvýšením jeho kapacity, na ktorom operuje Air India, Singapur Airlines, Qatar airways, Kingfisher a iné. Priame Spojenie z Europy zatial neexistuje, lety sú prevádzkováne s medzipristáním v New Dilí, či v Dohe. Sasrikal :)

Další z této destinace